Svetr ze psí vlny Zajímavosti

                         

wolfspitz*** BENTI ***keeshond

chovatelská stanice německých špiců vlčích

Úvod Novinky Naši psi Naše fenky Vzpomínáme Krycí psi Naše odchovy Standart plemene O plemeni Zajímavosti O nás Kontakt na nás Odkazy Návštěvní kniha Naše morčata

Špic v roce 1948

Špic...

autor: O.Karlík

Již Brehm ve svém díle "Život zvířat"  se zmiňuje o špiclíkovi jako o psu, jehož životním cílem je vše ochraňovat, udržovat vše v pořádku a věci mu svěřené střežit s neporušitelnou věrností..

A skutečně není pozornějšího, horlivějšího a k cizím lidem nedůvěřivějšího hlídače nad něho. Nedůvěřivost k cizím příchozím je mu vrozena, a je to vlastnost u hlídacího psa velmi důležitá a cenná.

Nejvýznačnější jeho vlastností však je, že nezná lovecké náruživosti a že se drží doma. Dobře vychovaný špic se netoulá. Vyjde nanejvýš před dům, kde se vyhřívá na slunci, ale ani tam nezapomíná, že je hlídačem pánova majetku a hlásí každého cizince, který se přibližuje.

Pro tyto své dobré vlastnosti se hodí především za hlídacího psa na venkov. Nechce být však vázán na řetěz; nejlépe vykonává svůj úkol strážce volný.

U nás byl již dříve špic četně chován. Byl však v poslední době vytlačen německým ovčákem (vlčákem) a různými terriery. Snad to způsobila lidská touha po změně. A přece, co nesnází způsobili již psi, kteří mají touhu honit v krvi, svým majitelům.

Rodina špiců je velmi četná.

Jsou zakrslí špiclíci sotva 2 kg těžcí, velcí špicové vážící i 25 kg a mezi nimi celá stupnice velikosti. jsou bílí, hnědí, černí i barvy vlčí.

Protože špic pochází ze severních krajin, má delší hustou srst, která jej chrání před nepohodou.

Na krku tvoří  srst nádherný límec a na předních nohou třásně. Bohatě osrstěný prut je vysoko nasazený a hned od kořene zvednutý, zatočený a na hřbet položený. Zato obličej, uši, tlapky, jakož i nohy s venkovní strany jsou pokryty jen krátkou hustou srstí. Tlapky jsou malé, trup krátký a svalnatý. Běhy rovné a pevné, zadní jen málo zaúhlené.

Krásný špic, v celé nádheře své srsti, se svým smělým vystoupením a pěknou liščí hlavou, si získá snadno přátele i obdivovatele.

zveřejněno v knižnici Rádcovova práce na zahradě, na poli a na dvoře - LÉTO

1.června 1948 ● DOMOV - PŘEDMOSTÍ ● ROČ. II. SVAZEK 2

Cena brož.Kčs 55.-

   

 

copyright © 2008 benti